Жуки-скарабеї орієннтуються в просторі по Чумацькому шляху

27.01.2013 at 15:22

жук-скарабейБагато вчених, підтверджують той факт, що  комахи використовують для орієнтації не тільки Сонце і Місяць, але і поляризацію світла неба. Свого часу  було прийнято рішення дослідити, чи поширюються ці характеристики на південноафриканських жуків-скарабеїв і були шоковані результатами, повідомляється в доповіді журналу Current Biology.

Наукові співробітники шведського університету Лунда перевірили, як змінюється поведінка скарабеїв-самців, які зазвичай котять по визначеному шляху гнійну кулю, за відсутності орієнтирів у вигляді небесних світил. Під час експеременту і вдень, і вночі фахівці блокували їх зір від Сонця і Місяця спеціальною чорною «шапочкою» з картону. У результаті з’ясувалося, що  жукам достатньо карти зірок для того, щоб знаходити дорогу.

Тоді біологи пішли далі і вирішили встановити, яку частину неба жуки-гнойовики використовують для навігації — окремі зірки або ж найяскравіші об’єкти нічного неба, або ж увесь Чумацький Шлях. Дослід проводився в планетарії Кейптауна в ПАР. Вдалося з’ясувати, що гнойовики орієнтуються лише по Чумацькому Шляху, тому що, коли його вирізали з карти неба, залишаючи тільки зірки, вони починали ходити колами.

Як зазначалося в РІА «Новини»,  вибір логічний — невеликі фасеточні очі жуків, швидше за все, не здатні розгледіти окремі зірки на небосхилі. Але найбільше в дослідженні вчених здивував не той факт, що гнойовики можуть знаходити дорогу по зірках, а те, що вони не орієнтуються по об’єктах на поверхні Землі. «Завдяки досконалості небесного компасу, ці жуки є єдиними живими істотами з нормальними очима, які не використовують орієнтири на поверхні Землі для навігації», — відмітила біолог Марія Даке.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.