Чи всі птахи мігрують?
Виявляється, ні. Лише третина вважається перелітними, решта — осілі або ведуть кочовий спосіб життя. Біла куріпка, наприклад, перемінивши сіре вбрання на біле, лишається зимувати там, де жила влітку. А як же з їжею? В цьому відношенні куріпки дуже пластичні. Настають холоди, комахи зникають, і вони починають живитися бруньками, гілочками верби та вільхи. Це не означає, що куріпки ніколи не полишають звичних місць. Вони кочують, але недалеко — з відкритої місцевості на більш захищену.
Куди саме летять зимувати птахи? Яку відстань долають вони на шляху до теплих берегів?
Найдальший шлях прослався невеличкій пташині — полярному крячку. Наприкінці літа, покінчивши з гніздовими клопотами на одному з островів Льодовитого океану, крячки мігрують далеко на південь, в моря, що омивають Антарктиду. Довжина цього шляху — 16 — 18 тисяч кілометрів. Навесні птахи знову долають цю відстань, тільки у зворотному напрямку. Якщо сплю-сувати, вийде цифра, трохи менша за довжину екватора.
А білий лелека? Влітку він живе в Європі, а зимує в Південній Африці. До неї далеченько: 13 тисяч кілометрів. До того ж ці птахи долають водний простір лише в тому випадку, якщо бачать протилежний берег. Молодці, правда? Обережність ніколи не завадить. Тільки як же бути із Середземним морем, яке лежить на їхньому шляху? Доводиться їм робити «гак»: летіти або на схід, через Малу Азію, або на захід, через Гібралтарську протоку, ширина якої 16 кілометрів. Протилежний берег видно не завжди. Рятує те, що лелеки — вправні планеристи. Скориставшись з повітряного потоку, вони піднімаються якомога вище й, планеруючи, приземлюються вже на африканському березі.
Не поступаються лелекам витривалістю і ластівки. Вони також зимують на півдні Африки, долаючи ті ж самі 13 тисяч кілометрів. Летять розпорошеними групами і лише вдень, а на ніч збираються у зграї.
Шпаки, дрозди, омелюхи та Інші дрібні птахи також полюбляють летіти вдень, хоча відомі випадки, коли деякі дрібні види летять і вночі. Великі птахи — качки, гуси, лебеді, — що об’єднуються у зграї, можуть дозволити собі летіти як удень, так і вночі.
З якою ж швидкістю летять птахи? Під час перельоту вони рухаються швидше, ніж звичайно. Дрібні види летять із швидкістю близько 50 кілометрів за годину. Чимало куликів долають за годину відстань до 80 кілометрів, а качки розвивають просто-таки крейсерську швидкість — 80 — 100 кілометрів за годину. Таким чином, за кілька годин польоту вони пересуваються на сотні кілометрів.
Шлях перед птахами — довгий, отже, не обійтися без зупинок, під час яких вони відпочивають, поповнюють запаси жиру. Аж ось крилаті мандрівники знову в дорозі. І тут багато що залежить від того, який буде вітер: якщо попутний, пересуватися їм буде легше і вони швидше досягнуть мети, якщо зустрічний — важче.
А на якій висоті вони летять? Найчастіше — на висоті одного кілометра над землею, буває, піднімаються й на чотирикілометрову височінь. Та були випадки, коли радіолокатор фіксував пташині зграї і на висоті семи кілометрів. Це й не дивно — деякі з видів, мігруючи, летять над верховинами Кавказу, Тянь-Шаню і навіть Гімалаїв.
Деякі птахи, гуси, журавлі летять, зберігаючи певний стрій: ключем, клином.
Чайки, чаплі, побережники й коровайки летять шеренгою, тобто поперечним строєм. Нирки — спадистими дугами. А баклани — поздовжньою лінією, в потилицю один одному, наче ховаючись один за одного. Деякі птахи взагалі ніякого строю не дотримуються.
Останні коментарі: