Цікафі факти про восьминога
Восьминоги- це головоногі тварини, що мешкають по всьому світовому океану, на глибині до 150 м. Через спосіб свого життя полюбляють проживати на коралових рифах і в різних розломах і ущелинах морського дна. Досліди, що час від часу проводяться вченими показали, що восьминоги э найрозумнішими представниками безхребетних.
Восьминоги складають третину від усіх відомих науці головоногих й налічують близько 300 видів. Саме через це під терміном «восьминоги» часто розуміють всіх тварин, що включені до надряду «Octopodiformes».
Але зрозуміло, що називати всіх цих тварин восьминогами не вірно: всі вони мають унікальні відмінності. Зустрічаються в світовому океані зовсім маленькі восьминоги, що мешкають поблизу берегів на мілководді. А такий унікальний представник свого роду як Пекельний вампір (Vampyroteuthis infernalis) мешкає на глибинах 400-1000 м і має кров блакитного кольору (кров містить мідь). Переважна більшість головоногих тримається глибини 30-80 м. Не так давно, в 2007 р. було знайденого і нового представника «антарктичного восьминога», який мешкає в арктичних водах світового океану. Якщо ж говорити про розміри тварин, то вони зовсім різноманітні: від 1 см. до 3,5 м.
Восьминоги є близьками родичами кальмарам і каракатицям, вони належать до одного класу, але восьминіг має цілий ряд відміностей. Вони зовсім не мають кісток і захисних панцирів, як їх родичі — це перше. Єдина тверда частина тіла — це дзьоб, який дуже подібний до дзьоба попуги какаду. Решта тіла надзвичайно м’яке й еластичне, й в той ще час міцне й цупке. За рахунок відсутності кісток восьминоги здатні проникати в досить вузькі розломи і отвори в підводних скелях і рифах. Єдине що може обмежити приникнення восьминога в ущілину — це його дзьоб, тобто мінімальний отвір в який може потрапити восьминіг визначається розміром його дзоба.
Людина як створіння розумне, навчилася і восьминога використовувати в своїх цілях. Так японці свого часу за допомогою головонигих діставали з морського дна дорогий фарфоровий посуд. Як дістати з морського дна вазу? — дуже просто! Японці прив’язували восьминогів на довгі мотузки й відпускали останніх в море над уламками затонулих кораблів. Восьминоги ж в свою чергу спускалися на дно й ховалися в вази й амфори, або міцно трималися за інші археологічні речі.
Зокрема це зовсім не агресивна тварина, і за небезпечних умов намагається протиснутися в будь-яку нірку, щоб утекти від своїх ворогів: мурен, акул і хижих риб.
Наступна особливість життя головоногих викликає жвавий інтерес проте дещо наводить смуту. Особливість в тому, що восьминоги живуть досить мало. Більшість видів не переживає й 2-х років, а представники тропіків ще менше — приблизно 6 місяців. Найдовше ж живе антарктичний восьминіг, але й він досягає лише 5-ти річного віку.
З чим пов’язана коротка тривалість життя? — з досить цікавим фактом. Восьминіг перестає споживати їжу після спарювання, і може обійтися без їжі кілька місяців. Проте зовсім не голод стає причиною загибелі тварин, а особлива залоза, яка працює за принципом сповільненої бомби. Секретом цієї залози є спеціальна рідина, яка через деякий час вбиває головоногого. Проводячи досліди, вчені хірургічним втручанням видаляли залозу, але продовжити життя восьминого вдається ненадовго, через деякий час він гине від голоду.
Інтелектуальні здібності восьминога досі викликають масу дискусій у науковому світі, хоча вони мало досліджені, але говорять про справді інтелектуальний розвиток останнього. Дослідним шляхом було встановлено, що восьминоги надзвичайно просто знаходять вихід зі штучного лабіринту,через короткострокову пам’ять, що не дає їм заблукати. При тому вони наділені й довгостроковою пам’яттю, показуючи можливість упізнати своїх родичів навіть через великі проміжки часу.
Що цікаво, в голові сконцентрована досить незначна частина нервової системи. Переважна більшість її локалізована в щупальцях (нейрони). Існує припущення, на основі протікання реакцій в нервовій системі головоногих, що нервова система у них трирівнева. Восьминоги, як і інші твраини в неволі, легко навчаються шаблонних дій, грають з людьми, повторюють рухи рук своїми щупальцями.
Господарське значення восьминога має місце лише на азійському просторі й то у якості делікатеса на столі. У Японії головоногі почесні гості на столі, причому деяких з них подають живими. Це в свою чергу стає причиною декількох смертей на рік, адже як кожна жива істота, він починає рятуватися, й інколи в такий спосіб чіпляється за горло людини. Також восьминоги представляють неабиякий інтерес для науки, але це вже інше питання… а Вам є що додати?
Останні коментарі: