Що змушує мавп-ревунів кричати серед ночі?
Про них пишуть: «Лев’ячий рев, вовче завивання, навіть голосіння сирени — просто шепіт порівняно з досягненням великих бородатих вокалістів південноамериканських лісів».
«А-хю, а-хю…кхо-кхо-кхо!..» — хриплий кашель або гавкання з кашлем, потім жахливий рев, і нарешті стогін, що потрясає землю, потім гарчання, подібне до громового стаккато. Жахливі крики, вихоплюючись зненацька з лісової глухомані, гримлять громоподібними перекатами над темною хащею.
Цей «великий» вокаліст — мавпа-ревун: зріст — близько метра, вага — у кращому випадку 8 кілограмів. Та крик її голосніший, ніж лев’ячий рев: у лісовій гущавині ревуна добре чути за дві верстви, а на відкритому місці — на п’ять кілометрів!
«Заспівує» ватажок зграї, потім приєднуються інші самці. І враз усі мавпи разом вивергають такі зойки, що, й затуливши вуха, ризикуєш оглухнути. Найближча за територією зграя одразу вторить сусідам, і дикий концерт звучить часом годинами. Що змушує їх кричати серед ночі? Страх перед вампірами чи глибоке почуття самотності, яке лякає мавп, щойно морок укриває все довкола?
Ревунам від природи належить ночами спати, як і всім мавпам — аме-риканським та «старосвітським». Усім, крім однієї — дурукулі! Вона єдина в світі, яка уподібнила свій спосіб життя до совиного: вдень спить, причаївшись у листі, а в сутінках та ночами, як тільки «морок укриє все довкола», нишпорить у темному лісі, годується дрібним розбоєм, тероризуючи жаб, ящірок, павуків, комах та сонливих птахів. Її великі круглі очі у пітьмі бачать чудово, і вона така спритна під час нічних набігів, що, зірвавшись з гілки, хапає в акробатичному стрибку жука або метелика, які літають поблизу.
Ночами, особливо в години, близькі до світанку, хоровий спів нічних мавп тривожить джунглі Амазонки й Оріноко. В їхніх багатоголосих криках чути і собачий гавкіт, і кошаче нявкання, і навіть ревіння ягуара, іноді — тихе, мелодійне щебетання та цвірінчання. Мавпочка невелика, з малу кішку, а кричить пронизливо і голосно. У неї, мов у жаби, є резонатори, які підсилюють крик, — розтяжний мішок на горлі та розширена трахея. А губи, коли кричить, мавпа складає рупором.
Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.
Останні коментарі: