Що вивчає ентомологія?

05.05.2011 at 20:15

Є на землі незвичайна наука — ентомологія. Наука про комах. Люди, які вивчають цю науку, називаються ентомологами. Ці диваки з сачками завжди в дорозі.

Про комах вже відомо багато. Але ще більше тут незнаного. Тому вивчення комах триває. Хто ж вони, ці комахи? Усі знають, що комахи — то метелики, бабки, жуки, мухи, коники, бджоли. Так, але існують комахи, зовсім не схожі на тих, яких ми звикли бачити. І річ не лише в тім, що ці комахи дуже великі та їхня величина лякає людей. Звичайно, і серед звірів, і серед птахів є свої малюки й велетні. Так, є пташка колібрі, яка важить кілька грамів, і птах кондор, який важить кілька десятків кілограмів, з-поміж звірів є крихітна землерийка й величезний кит. І все ж таки серед звірів не буває такої значної різниці у розмірі, як серед комах. Наприклад, найменший ссавець — землерийка-бурозубка (4 сантиметра завдовжки) — менший від найбільшої тварини на нашій планеті — кита-смугача (той має 30 метрів завдовжки) — у 750 разів. Мимиріди — їх без збільшувального скла й розгледіти неможливо — менші від тридцятисантиметрового паличника приблизно у 2 тисячі разів.

Водночас комахи дуже відрізняються одна від одної й зовні. Муха не схожа на метелика, жук — на коника. Та ми знаємо, що це — комахи. Є комахи круглі, як кулі, й плоскі, як листя дерев, є дуже прудкі й зовсім нерухомі, є гладенькі, а є всіяні горбочками. А якщо до цього додати химерне забарвлення, яке мають чимало комах, то взагалі щодо деяких можна засумніватися — чи живі це істоти?

Комах відрізняють від інших істот три ознаки. Перша — шість ніг. Недаремно ж часто замість слова комахи кажуть «шестиногі». У павуків вісім ніг — це не комахи. І багатоніжки — не комахи, бо в них може бути і 48 ніг, і 100, і 278, як наприклад, у мешканки одного з островів у Індійському океані, і навіть 720, як у відкритої в Південній Америці.

Друга ознака — насічки. Цю ознаку також неважко помітити: тіло всіх комах немовби поділене на окремі членики. Так у метеликів, ці насічки видно одразу. А щоб побачити насічки у жуків, їх треба перекинути на спину.

І третя ознака: тіло комахи немовби поділено на три частини — голову, груди й черевце. Іноді цей поділ чіткий, іноді треба уважно придивлятися, щоб його помітити. Проте такий поділ є у всіх комах.