Яка температура тіла у птахів вважається нормальною?

22.05.2011 at 14:47

Птахи — теплокровні тварини. Крім них, серед усього тваринного світу теплокровні ще тільки ссавці. Решта — членистоногі, риби, амфібії, рептилії — холоднокровні. В них так: яка температура середовища, така, приблизно, температура їхнього тіла. Тому життєві процеси в них залежать від температурних умов. Тепло у водоймі — риби й жаби активні. Похолоднішає — жаби закопуються в мул, риби стають мляві, сонні, їхні життєві процеси уповільнюються.

У птахів — не так. Навіть у великий мороз температура тіла в них лишається досить високою і дорівнює в середньому 42,5°С, а у дрібних горобиних навіть 45,5°С. Це — нормальна температура тіла птахів. У нас, людей, при 42°С зсідається білок і організм гине. А для птахів така температура тіла — нормальна!

Навіщо ж птахам така висока нормальна температура тіла? Для польоту! Політ вимагає великих витрат енергії м’язів. Тому рівень обміну речовин, тобто введення в організм одних речовин і виділення інших, має бути надзвичайно високим. От для цього й потрібна така висока температура тіла, яка в даному випадку є прискорювачем біохімічних процесів. Щоб підтримувати її, птахи постійно потребують їжі.

Цікаво відзначити, що дорослий птах в середньому з’їдає за день кількість їжі, яка складає майже третину його ваги. А малюки? У період вигодовування денна норма пташеняти майже втричі перевищує його масу.

Треба врахувати, що птахи — дуже рухливі, тобто витрачають енергію і на це. Погляньте лишень, які вони непосидющі. Особливо — великі синиці. Тож не дивно, що ці птахи протягом доби з’їдають комах більше, аніж важать самі! На жаль, запас енергії в тілі птаха дуже малий, і у великі морози вони гинуть не так від холоду, як від виснаження, бо втрачають у цей час тепла — енергії — більше, аніж одержують його при засвоєнні їжі. Ось чому птахів взимку конче треба підгодовувати.