З чого складається «одяг» птахів?
Зараз на нашій планеті живе понад 1,5 мільйона видів тварин, та серед них лише птахи мають пір’я. Тому їх так і називають — пернатими. Пір’я складається з рогової речовини.
Розрізняють два основних типи пер: контурні й пухові. Контурне перо має порожнистий стрижень, обабіч якого ростуть пір’яні промені. Кожен такий промінчик з’єднаний з сусідніми за допомогою мініатюрних гачечків. Така пір’їна утворює суцільну пружну пластинку, міцну й пластичну. Саме така й потрібна для польоту. Нею зручно розрізати повітря і водночас чинити опір тискові, що неминуче виникає при цьому.
Пухове перо поперечних гачечків не має, тому промінчики в ньому не з’єднані й суцільної пластинки не утворюють. Зовні така пір’їнка непоказна: безформна, розшарпана. Але пухове перо не менш потрібне, ніж охайне контурне: шкіра в птахів суха, тонка, на ній немає сальних і потових залоз, і пухові пера створюють ту малу теплопровідність, яка рятує наших літунів від холоду.
Придивіться до птахів, і ви побачите, які різні в них контурні пера. Найдрібніші вкривають груди, черевце, трохи більші — краєчки крил. А от самі крила утворені з найбільших пір’їн, які називаються маховими. Саме вони, пругкі й міцні, створюють піднімальну силу, яка тримає птаха в повітрі.
Є ще в птахів стернові пера — вони утворюють хвіст, без якого птах не міг би ні загальмувати, ні сісти, ні розвернутися.
Отже, пташині пера — це насамперед орган руху. Крім того, вони захищають птаха від механічних і температурних впливів. Згадайте граків, які зимують у нас, на Україні: в холодні дні вони пір’я піднімають, а ніжки ховають у «штаненята». Коротенькі, правда, штанці, а все-таки птаху трохи тепліше: між пір’їнами утворюються повітряні прошарки, а повітря — чудовий ізолятор.
Крім того, пір’я визначає зовнішній вигляд птаха. Скажімо, за зовнішніми ознаками горобець і волове очко, а за контурами оперення велика синиця й повзик такі різні, що їх сплутати просто-таки неможливо. А такі деталі пташиного туалету, як чубки, борідки, кіски та інші прикраси? Так глухаря ми відразу впізнаємо по «професорській» борідці, а рогатого жайвора
ніколи не сплутаємо з чубатим. І все це — завдяки пір’ю.
А як щедро розфарбувала природа деяких птахів! Яких тільки кольорії немає в їхньому вбранні. Але найошатніше вдягнуті, звичайно, павич, фазаі і колібрі. Пера цих птахів мають своєрідну структуру, і специфічний полисі їхнього оперення зумовлений тим, що вони віддзеркалюють і заломлюют світлові промені. В цілому ж забарвлення пташиного пір’я залежить від тогс як саме розташовані в роговій речовині пігментні зерна.
Останні коментарі: