Чи є серед комах друзі?
Ще досить недавно навіть більшість вчених вважала, що всі комахи шкідливі. Хіба що бджіл відносили до корисних та шовкопряда. А решта вважалася ворогами. Потім люди зрозуміли — шкодять не всі комахи, а лише 10 процентів їх. Знову минуло чимало часу, треба було докласти зусиль і терпіння, щоб зробити наступне дивовижне відкриття: з цих 10 процентів лише менше одного процента комах, справді серйозні шкідники. Воно й це немало — 10 тисяч видів. І навіть ці допомагають у боротьбі з шкідниками ланів і садів.
Є таке поняття — «біологічна рівновага». Це означає, що є, скажімо, комахи рослиноїдні, які могли б з’їсти всі рослини на землі, але є й комахи хижі, які поїдають рослиноїдних, не дають їм сильно розмножуватися. Хижих комах приблизно в сто разів менше, ніж рослиноїдних, та й цього цілком досить, щоб підтримувати біологічну рівновагу. Хижих комах у природі чимало. Так, всі знають сонечко, та мабуть не всі знають, що саме воно та його личинки — спритні плямисті «п’явочки» — чи не найголовніші винищувачі попелиць. По кілька десятків, а то й сотень попелиць знищує один такий крихітний жучок або його личинка.
Мабуть мало хто знає, що бабка — найненажерливіший хижак планети. За день бабка з’їдає кілька сотень комах, що в багато разів більше, ніж важить сама.
Вперше змусила людей замислитися про хижих комах, точніше, про те, як їх можна використовувати, необхідність: наприкінці XIX століття в одному з американських штатів — у Каліфорнії — почали гинути цитрусові дерева. Причиною загибелі виявилися маленькі комахи, випадково завезені з Австралії. Вчені замислилися, чому у себе на батьківщині ці комахи не завдавали такої шкоди? Відповідь знайшлася швидко: тому що в Австралії є хижий жучок, який не дає волі шкідникові, як це сталося в Америці. І ентомологи покликали хижого жучка на допомогу — привезли його з Австралії до Америки. Завдяки своєї активності хижаки перемогли й цитрусові дерева були врятовані.
Останні коментарі: