Найшвидший птах на планеті

17.01.2013 at 21:15

Сапсан — найшвидший птах у світі. Серед усіх тварин йому немає рівних в швидкості.

Сапсан розвиває швидкість до 322 км / год, однак деякі науковці твердять, що і це ще не межа, на їхню думку сапсан може розвивати ще більшу швидкість. До прикладу у 2005 році за неофіційними даними був зафіксований випадок, коли птаха мчав зі швидкістю 389 км/год. Сапсан носить титул найшвидшої не тільки серед птахів, але й взагалі серед всіх представників тваринного світу.

Довжина сапсана не перевищує 50 сантиметрів, розмах крил до 120 сантиметрів, маса до 1,2 кілограм. Він володіє одним з  найкращих зором. Птаха легко фокусується на предметі, що знаходяться на великій відстані. Це можливо завдяки тому, що кришталик оточений спеціальним кільцем з кісткової пластинки, яка стискається потужними м’язами змінюючи кривизну кришталика. До того ж око сапсана володіє двома «жовтими плямами», завдяки другій плямі птахможе збільшувати предмети, які знаходяться на великій відстані (щось на подобі бінокля).

Сапсани — моногамні птахи, пара проживає все життя разом. Шлюбні ігри складаються з акробатичного польоту, перевертанні в повітрі і жонглюванні між самцем та самкою здобичі на льоту. Гніздо сапсани будують «аби як», підстилка гнізда завжди бідна і зібрана з кількох гілок та великого пір’я, часто трапляється, що сапсани виганяють з обжитого гнізда ворон та селяться там самі. Власнігніздасапсани завжди прагнуть споруджувати на безпечній висоті (скелях, високих будівлях), якщо гніздо у хорошому місці та добре збудовано то у ньому може жити кілька поколінь птахів. Кожна пара завжди має декілька гнізд про запас, щоб у разі зруйнування основного було куди переселитись. На рівнинах ці птахи виривають неглибоку яму, яка і служить їм домом.

Основною здобиччю сапсанів стають качки, голуби, горобці, дрозди, також попадають у лапи хижака і дрібні ссавці: такі як зайці та білки. Переважно полює вночі. Під час полювання сапсан засідає десь на височині, або літає високо в повітрі, після того як жертва помічена він на високій швидкості у стрімкому піке вдаряє жертву крилами або своїми гострими кігтями. Зазвичай від першого ж удару жертва не виживає.

Навесні самка робить кладку 2-5 яєць (частіше 3). Пара висиджує потомство протягом 33-35 днів, але переважно це робить самка. Новонароджені пташенята вкриті тонким пушком і обігріваються в гнізді самкою. пара сапсанівА самець тим часом добуває їжу, яку вони з самкою, порвавши на дрібненькі шматочки разом згодовують пташенятам. Малюки досить швидко ростуть, вже через півтора місяці практикують перші польоти. Вполювати самому здобич їм пока не вдається, а тому ще місяць після перших своїх вильотів пташенят підгодовують дорослі птахи. Статевої зрілості набувають у 12 місячному віці, а свої пари знайдуть тільки через два або три роки.

Серед ворогів у них це хіба, що наземні великі звірі, які розоряють гнізда. Але сапсани у разі потреби можуть і їм дати гідну відсіч. Люди здавна звернули увагу на цих хижаків і намагалися використати їх для своїх потреб. Так пташенят забирали та виховували як ловчих птахів. Навіть у королів провідних країн Середньовіччя були власні ловчі сапсани, разом з ними вони полювали на качок, куликів, гусей.

 

Але історично склалося, що саме від людей до них і прийшла найбільша біда. У 20 столітті коли розробили пестициди для обробляння полів популяція птахів різко зменшилася. Як вияснилося хімікати не виводилися з організму птаха, а тільки накопичувалися і це призвело до того, що самки несли яйця з дуже крихкою шкаралупою, в середині століття саме через це багато пар не змогли висидіти пташенят. Але цих красенів вдалося зберегти у штучних умовах розплідників. І зараз, після заборони пестицидів  кількість птахів суттєво збільшилася, їх гнізда можна побачити навіть у великих містах.

В Україні по всій території проживає близько 130 пар, переважна більшість з яких населяє Кримський півострів (110 пар птахів).

А от самим швидким наземним птахом є африканський страус, який може бігти з швидкістю до 80 км /год. Середня ж їх швидкість пересування становить 50 км/год. Детальніше про страусів читайте у наших наступних рубриках.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.