Які птахи самі не висиджують своїх діток?

26.06.2011 at 20:18

Загальне правило таке: птах відкладає яйця в своє гніздо і висиджує їх. Зозуля так не робить. Але не тільки вона. Довгоносий крохаль, наприклад, інколи підкидає свої яйця в гніздо турпана, білоокий нирок — у гніздо качки-савки.

Може, ці птахи — просто недбайливі батьки? Мабуть, таки ні. У світі відомо 130 видів зозуль. 50 з них вже давно відмовилися самі висиджувати кладку. Те саме можна сказати про більш ніж 80 видів різних птахів. Всі вони тільки того й чекають, щоб перекласти турботи про своїх пташенят на чужі плечі.

І не тільки чекають, але й роблять усе можливе, щоб це їм вдалося. Не думайте, що птахи, в гнізда яких вони підкидають свої яйця, не чинять опору. Чинять, ще й як! Але сили надто нерівні: зозуля важить близько 100 грамів, а названа мати — біла плиска, скажімо, чи очеретянка — менше 10. До того ж птах-паразит удається до різних хитрувань. Перше — це його вигляд. І забарвленням, і розмірами, і навіть манерою літати зозуля схожа на яструба-перепелятника.

Помітивши силует «хижака», бідна пташина змушена залишити, а значить, виказати своє гніздо. Зозуля мигцем оглядає його і визначає, свіжі чи насиджені яйця лежать у ньому. Якщо яйця свіжі, вона викидає одне і натомість кладе своє. Якщо кладка насиджена — підкладати своє немає сенсу, бо тоді зозуленя вилупиться пізніше, ніж рідні пташенята, і змушене буде ділитися з ними всім, що принесуть дорослі.

«А як же інстинкт викидання?». Інстинкт цей діє в нього лише в перші чотири дні. Якщо зозуленя за цей час не впорається із яйцями або пташенятами птаха-хазяїна, то пізніше зробити це йому вже не вдається. Але так буває дуже рідко.

Еволюція гніздового паразитизму довела майстерність зозуль та інших паразитуючих птахів до повної викінченості. Так, зозулі-самиці допомагає самець. Відволікає увагу. Пташки, атакуючи його, нічого навколо не бачать, а самичка тим часом робить свою підступну справу. За літо зозуля так чи інакше встигає прилаштувати по чужих гніздах близько 12-20 своїх яєць. Їх можна зустріти в гніздах багатьох комахоїдних співочих пташок: мухоловок, очеретянок, тинівок та інших. Це гарантує зозуленятам поживний тваринний корм. Десь 150 видів птахів мають додатковий клопіт, і чималий, вигодовуючи «зозулиних дітей».

А чому б їм не викинути з гнізда чужі яйця? Буває й таке. Але нечасто, все тому, що птахи погано знають власні яйця, не вміють відрізнити від них чужі. Кури, качки, наприклад, можуть старанно висиджувати все, що хоча б трохи нагадує яйце. Нехай кури, але ж і орли недалеко відійшли від них в цьому відношенні. Інша річ, що їм ніхто не наважиться підкласти свої яйця, але взагалі й вони так само погано відрізняють свої яйця від чужих.