Чи можливе лікування павутиною та павуками?
Задовго до того, як придумали ткати тканину з павутинних ниток, павутину застосовували у лікуванні. Наприклад, були дуже поширені павутинні пластирі для тамування крові й зцілення ран. Зараз вчені, дослідивши павутину, дійшли висновку, що павутина й справді має деякі лікувальні властивості — зокрема непогано вбиває бактерії. Однак це стосується лише стерильної павутини. В природі такої павутини практично не буває — вона завжди вкрита пилом, брудом.
Але у легендах йшлася мова не тільки про павутину, а й про самих павуків.
Невідомо коли з’явилася легенда про отруйність геть усіх павуків — про це писали грецькі й римські вчені, впевнено говорили арабські вчені. Впевненість в отруйності всіх павуків була такою великою, що сама присутність павука десь поблизу, вважало багато людей, може викликати хворобу. А вже укус його напевно смертельний. Особливо вірили в це жителі Південної Європи. «Павукобоязнь» була такою великою, що породила вузьку спеціалізацію медиків, які лікували від укусів павуків. А лікували вони… музикою!
Особливо популярним «музичне лікування» було в Італії, бо саме в Італії поширений павук тарантул. Цей павук, вважалося, викликає хворобу «тарантизм», яку можна лікувати тільки музикою. Тому лікар з’являвся до хворого з музикантами, а якщо вмів, то сам брав гітару, тамбурин, скрипку. Хворий — у якому б стані він не був — уставав з ліжка й починав танцювати. І чим швидше танцював, тим швидше, вважали медики, одужував. Логіка тут була така: отрута тарантула «виділяється з потом під час танцю». Швидких мелодій для танців на той час було не так багато, і музиканти створювали спеціальні музичні п’єси. Вони називалися «тарантелами», на нотному аркуші вказувалося призначення цієї музики, а іноді зображувався павук.
Але йшли роки, вчені довели, що тарантул — зовсім не отруйний, його укус викликає лише неприємні відчуття, які тривають кілька годин і минають безслідно, а от музичні твори залишилися. Вони втратили свій первинний смисл, і їх почали виконувати на весіллях, іменинах та інших сільських святах. І зараз це — народний італійський танок.
Відклавши скрипки і тамбурини, лікарі й аптекарі почали виготовляти різні ліки з павуків. Так в одному стародавньому пораднику був рецепт: «Павука легенько придуши й поклади в ізюминку або шматочок масла чи хлібного м’якуша». Вважали, що такі ліки допомагають від багатьох хвороб, особливо від малярії. І користувалися ними досить довго — аж до відкриття хінного дерева.
Останні коментарі: