Чи можна павутиною ловити рибу?
Важко сказати, хто, де і коли звернув увагу на дивовижне плетиво й кому першому спало на думку якось використовувати його. Може, цим зацікавилися у сиву давнину наші далекі предки — хто знає? В усякому разі, відомий мандрівник і дослідник М.М. Миклухо-Маклай писав, що мешканці островів Тихого океану, які перебували на дуже низькому рівні розвитку, залучили павуків виготовляти рибальські сіті. Вони приносили в ліс спеціально зроблені рамки, павуки знаходили їх і дуже швидко заплітали павутиною. Людям лишалося зняти вже готову й надійну сіть: одна павутинка такого павука може витримати навантаження в 90 г. А вся сіть — у 3 — 5 кілограмів.
Остров’яни користувалися такими сітями споконвіку, хоч важко сказати, чи саме їм належить першість у цьому. Адже майже так використовували павутину й деякі племена, що жили на території нинішнього Парагваю. І, звісна річ, прийшли вони до цього самостійно.
Розповідь Миклухо-Маклая багато хто зустрів з недовірою. Не повірили й англійському вченому А. Прітту: на початку XX століття він, повернувшись із Нової Гвінеї, розповів про незвичайних павуків та їхню павутину, яку використовували місцеві жителі.
А втім, павутину використовували не тільки, щоб ловити рибу. В Китаї здавна існував промисел — виготовлення з павутиння красивої, тонкої й міцної тканини, яку в Європі називали «сатином східного моря». До нас дійшли картини, намальовані художниками стародавнього Китаю на полотні, зітканому з павутиння.
Останні коментарі: