Який птахи має кращий дзьоб?
На це запитання важко відповісти однозначно. Одним до вподоби горбатий дзьоб фламінго, піднятий тонкою шиєю майже на метрову висоту. Іншим здається, що він надає пташині пихатого вигляду, і вони віддають перевагу гострому «носику» шилодзьобки.
Дзьоб для птаха — не прикраса, у кожного виду птахів він формувався під впливом того чи іншого способу живлення. Потворний дзьоб шишкарів пристосований видобувати насіння із шишок хвойних рослин, дзьоб папуги — своєрідні «кусачки» для подрібнення насіння. Так само й дзьоб горобця. А навіщо потрібний королівському грифу гострий гачок на кінчику дзьоба? Виявляється, без нього він не зміг би розірвати шкуру і м’язи мертвих тварин, якими живиться.
Дзьоб-гарпун ми зустрічаємо у чапель. Він такий довгий і сильний, що ним легко втримати слизьку рибу. Найтонший і найслабший дзьоб у дрібних куликів. Але навіщо їм масивний? їжа в них м’яка: черв’яки, личинки, комахи. Зате він дуже чутливий: ці птахи знаходять комах під товстим шаром мулу.
Зовсім інші дзьоби у дятлів, сойок і кедрівок. Вони тверді й сильні. А як же інакше? Ці птахи використовують їх як долото. Фламінго, дзьоб якого викликає стільки суперечок, живиться організмами, які живуть у мулі. Крізь торочки дзьоба він проціджує воду і суспензію назовні, а дрібних тварин і рослини ковтає.
Дзьоби всіх хижих птахів компактні й зігнуті донизу, а у сокола, крім того, дзьоб оснащений «стратегічною зброєю» — зубцем, яким він ламає своїм жертвам шийні хребці.
У кулика-сороки дзьоб довгий, стиснутий з боків. Ним зручно добувати з черепашок молюсків, якими живляться ці птахи.
Як бачите, форма дзьоба кожного з птахів точно відповідає своєму призначенню. Насіння, коріння, бульби, бадилля, лист, плоди, нектар, пилок, бруньки, сік рослин, різний тваринний корм споживають птахи, і кожен видів робить це по своєму. Головну роль тут відіграє дзьоб.
Останні коментарі: