Скільки важить тільки що народжене маля кита?
Розміри тварин, як і будь-які інші ознаки живих істот, є наслідком природного добору. Тварини відрізняються як довжиною і висотою тіла, так і його об’ємом та вагою: від 2 — 3 мікронів до кількох десятків метрів завдовжки і кількох метрів у висоту, від незначних часток міліграма до сотні й більше тонн ваги.
Найбільшою твариною на Землі є синій кит, довжина тіла якого — понад 30 м. У 1926 р. в Антарктиці був добутий такий кит, завдовжки 33 м, який важив більше 150 т. У закритій пащі цього велетня міг би поміститися африканський слон заввишки 4 м. Лише язик синього кита важить 4 — 5 т, печінка — 1 т (така сама вага нирок), серце — близько 700 кг, порожній шлунок — 500 кг (він завдовжки 3 м і вміщує до 1 т їжі). За добу великий кит з’їдає до 5 т.
Кормом так званих беззубих, або вусатих китів, до яких належить і синій кит, є планктон, а зубастих — риба, головоногі молюски. Так, кашалот щодня з’їдає приблизно 3 т кальмарів. У вусатих китів замість зубів є довгі пластини — китовий вус. Набравши води разом з планктоном у рот, кит язиком, як через сито, витискує воду, а потім ковтає щільну масу планктону. Велетенський кит викидає фонтан заввишки 12 м, його легені вміщують до 14 куб. м повітря. Потужність такого гіганта дорівнює 1700 кінським силам. Тільки що народжене «маля» має довжину понад 8 м і важить 2 — 3 т. За день великих розмірів китиха може дати понад 500 л молока з жирністю близько 60%. Не дивно, що на такому поживному кормі китеня дуже швидко росте, щодоби прибавляючи у вазі понад 100 кг. Кити — чудові плавці: вони дуже швидко рухаються завдяки округлій формі голови. Враховуючи це, зараз почали будувати судна з округлою формою носа, що збільшило їхню швидкість на 12%.
Кити — мирні тварини. Вони підпускають близько до себе аквалангістів, не виявляючи агресивності. На людину зустріч у воді з цими велетнями створює ні з чим не зрівняне враження.
Дослідники морської фауни Ж. І. Кусто і Ф. Діоле відзначали: «Важко описати відчуття людини, котра вперше зустрічається з китом, з цим могутнім, блискучим, чорно-сірим циліндром, що рухається. Передусім вас приголомшують розміри кита. Вони перевершують все, що людина звикла бачити у світі тварин, перевершують все, що вона собі уявляла. Ви не просто здивовані, ви не вірите своїм очам. Розум бунтує, аквалангіст питає себе, що це — сон, галюцінація? При першій зустрічі кит наводить на вас жах, його не порівняєш ні з якою наземною твариною. І ще один момент, в якому погоджуються всі наші аквалангісти: коли дивишся зверху, кит начебто рухається не так то й швидко. А спробуйте у воді торкнутись його, піймати за плавець, і ви скажете, що перед вами чудо або страхіття».
З одного синього кита можна одержати 50 — 70 т м’яса, 30 — 50 т жиру, 20 — 30 т кісток, його печінка містить більше вітамінів, ніж печінка тріски. З шкіри одного великого кита можна виготовити 7000 пар підошв. Зараз сині кити зустрічаються дуже рідко, найбільші з них ледве сягають 25 м завдовжки. Ці тварини потребують суворої охорони, вони занесені в Червону книгу.
Таких велетнів, як сині кити, не було і в минулому. Найбільші тварини жили у мезозойській ері. Це плазуни — динозаври, зокрема диплодоки (27 м довжини і до 30 т ваги), брахіозаври (відповідно 24 м і 50 т).
Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.
Останні коментарі: