Чи корисні сови?
Про неї в народі кажуть: «Очі — як плошки, а не бачать нітрошки». Це неправильно. Сови бачать чудово і вдень і вночі.
Чи варто згадувати, скільки терпіли сови від людей колись: їх переслідували і знищували, де тільки могли. Зараз розібралися, що й до чого, схаменулися, почали захоплюватись: за одну добу сова з’їдає 20 — 24 дрібних гризунів. За одне літо — близько тисячі полівок та мишей.
Про сов кажуть, що це — справжні кішки серед птахів. Кожна з них зберігає нам з вами тонну добірного зерна (поганого миші не їдять). І це ж тільки одна! А скільки по всій країні? А в усьому світі?
Самих лише видів сов на земній кулі відомо близько 200, в Україні — 9. У ряді зустрічаються і дрібні птахи — горобиний сич, і середні — голко-I нога сова, і дуже великі — пугач. Крила в усіх сов широкі, хвіст короткий, оперення рихле. Лапи вкриті пір’ям до самісіньких кігтів. Дзьоб короткий, гачкуватий. Очі великі. У багатьох видів — наприклад, у пугачів, вухатих сов, сплюшок — є «вушка» — жмутики пір’я, що стирчать над вушними отворами. Тип розвитку нагніздний. Розповсюджені дуже широко — від тундри до пустель, але скрізь нечисленні. Характерна поза у стані спокою — стовпчиком, майже вертикально.
Колись, пугач був дуже поширений в Україні. Зараз зустрічається зрідка І то лише в Карпатах, Криму та Поліссі. Завжди живе у глухих, безлюдних І місцях. Гнізда розміщує на скелях, у лісових хащах, в яругах, серед руїн. У кладці буває лише 2-3 білих яйця. Насиджує, як і всі сови, з першого яйця, тому пташенята різного віку. Літає повільно, низько над землею. Хапає зайців, тетеруків, качок, горобиних птахів. Цим, звичайно, завдає певної шкоди. Але ще більше потрапляє йому в кігті гризунів. Як рідкісний птах, пугач взятий під охорону.
Лише в Україні, та ще в Молдові та Прибалтиці зустрічається цікавий птах — сипуха. Вона відрізняється від решти сов своїм не круглим, а серцевидним лицевим диском. Сипуха, на противагу пугачу, не боїться людини, живе в містах, селищах. Охоче селиться на церковних дзвіницях, у зруйнованих будівлях, зрідка в дуплах дерев. У кладці має від 4 до 7 яєць. Вдень відсиджується, відпочиває. Полює тільки вночі. Цей птах дуже сипло шипить, тому в нього така назва.
Останні коментарі: