Риба-горобець або пінагор (Cyclopterus lumpus)

26.03.2012 at 18:36

cyclopterus_lumpus_03Почувши про існування риби-горобця, уявляєш собі маленьку, витончену і швидку рибку. Але ні, риба пінагор (Cyclopterus lumpus) з роду Cyclopterus сімейства круглоперих (Cyclopteridae) схожа скоріше на горбисту шишку. На англійській мові цю рибу так і називають: риба-шишка або риба-брила (lumpfish), а ось скандинави прозвали пінагора «кусаються каменем», що теж досить точно описує його зовнішність. Інше англійська назва цієї риби «lumpsuckers» означає «брила або ком на присосках» і вказує на дуже цікаве пристосування, наявне у пінагора: у нього на череві розташована дисковидна присоска, якою він здатний прикріпитися до будь-якої твердої поверхні.

Особливістю цих риб є те, що їх майже кругле в профіль, стисле з боків тіло з плоским черевом не має луски, а вкрите товстою шкірою, всіяною дрібними кістковими горбиками. Навіть перший спинний плавник з віком настільки заростає товстою шкірою, що перетворюється в подобу гребеня, також покритого кістковими виступами. Уздовж тіла пінагора, від голови до хвоста, тягнуться три ряди великих горбків, що додають рибі схожість з шишкою. У пінагора велика голова з витріщеними круглими очима, відносно маленький рот, викладений дрібними конічними зубами, масивна передня частина тіла і укорочена хвостова. Належність до сімейства круглоперих (Cyclopteridae), назва якого утворено грецькими словами κύκλος (коло) і πτέρυξ (крило або плавець) вказує на округлу форму плавників цих риб. Пінагори виростають до 20-40, іноді до 60 см і досягають ваги в 6 і навіть 9 кг, причому самки, як правило, трохи крупніше. Ці риби не відрізняються яскравістю забарвлення, мальки жовтувато-зелені з сріблястою смужкою на голові, самки синьо-зелені, а самці сіро-блакитні; верх у пінагора темний, а черево світле, з боків тіла розкидані темні плями. У нерестовий період самці перетворюються, їх плавники і живіт набувають яскравий червоно-коричневий колір, а спина стає темно синій, майже чорної.

Пінагори мешкають в холодних водах Арктики, Північної Атлантики і в північних областях Тихого океану. Як можна судити по їх зовнішньому вигляду, ці риби — погані плавці, які проводять основну частину свого життя на глибині 50-200 м в плаваючих водоростях та поблизу кам’янистого дна, де камуфляжна забарвлення робить їх практично непомітними. Звичайна їжа пінагора — донні безхребетні, а також та видобуток, яку вони здатні наздогнати — медузи і гребневики. Дорослішають ці риби досить довго, досягаючи статевої зрілості тільки до 4 років; на період нересту наприкінці весни пінагори з відкритого моря повертаються на мілководді, де з’явилася молодь підростає в приливних хвилях, прикріпившись до прибережних каменях. Під час нересту риби перестають харчуватися, самка в кілька прийомів відкладає до 200 тисяч ікринок, а потім йде у відкрите море, залишаючи потомство на піклування турботливого батька. Ікра, розвиток якої відбувається протягом майже двох місяців, часто утворює великі різнокольорові скупчення в заростях прибережних водоростей.

Так чому ж все-таки цю рибу у нас називають горобцем, а в Британії морської куркою (sea hen) або куркою-рибою (hen-fish)? Вся справа в поведінці самця під час нересту, адже саме він піклується про збереження ікри і мальків. Батько так задерикуватою і забіякуватий, проганяючи ворогів, що несуть загрозу ікрі, так клопітно піклується про своє потомство, що стає схожим і на задерикуватого горобця, і на клопітку несучку. Не залишаючи ікру ні на хвилину, самець довгий час залишається без їжі і значно втрачає у вазі. Вилупилися мальки продовжують залишатися в прибережних водах, а у відкрите море йдуть у вересні, коли підростуть до 2 см. Не вміючи добре плавати, маленькі рибки часто переміщаються, прикріпившись до плаваючих водоростей і слідуючи за підводними течіями.

Пінагори мають промислове значення, в основному, через смачною ікри. М’ясо цих риб менш популярно, хоча у самців воно досить щільне і смачне. М’ясо самок має желеподібну консистенцію, але, хоча після сушки від нього мало що залишається, вважається делікатесом в Скандинавських країнах. У природі пінагори стають здобиччю тюленів і морських левів, а також морських хижих птахів, але їх популяції сьогодні поки ніщо не загрожує.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.