Чому треба охороняти тюленя-монаха?

13.03.2012 at 16:40

seal-9Тюленів існує 33 вида, які об’єднані у три родини. Всі вони представники ряду ластоногих тварин. Походить ця назва від латинського «ластоного-ходячий» або «ходячий на крилах». Під крилами мають на увазі ласти.

У складі фауни України є також представник ряду ластоногих тварин — це тюлень-монах, дуже рідкісний і навіть вимираючий звір, рідна стихія якого — морські простори.

Лише епізодично, поодинокими особинами і не кожного року зустрічаються вони в наш час у прибережних водах Чорного моря, хоч ще в недалекому минулому траплялися поблизу південно-західних берегів Криму й навіть запливали в район гирла Дунаю.

Від усіх інших ластоногих тюлень-монах відрізняється дуже характерною будовою задніх кінцівок — ластів, на яких пальці зовсім атрофовані й не згинаються вперед, щоб підтримувати валькувате звужене тіло під час пересування по землі або по льоду, водночас вони є чудовими органами руху під час плавання.

Тіло завдовжки до 3 м, маса майже 300 кг. Голова маленька, округла, без вушних раковин, із звуженою мордою, з тулубом з’єднуєтся короткою малорухомою шиєю. На верхній губі довгі вібриси. Волосяний покрив короткий, густий, м’який, без яскраво виявленого підшерстя, блискучий, бурувато-коричневий.

Після періоду розмноження тюлень-монах линяє, втрачаючи весь волосяний покрив, чим відрізняється від усіх інших ссавців тваринного світу України, у яких під час линяння волосинки з волосяного покриву випадають поступово.

Живляться тюлені-монахи найрізноманітнішою рибою і великими морськими ракоподібними, яких завдяки винятковій рухливості у воді добувають без будь-яких труднощів у великій кількості.

На відміну від усіх інших китоподібних тюлені-монахи розмножуються на суші — на острівних пляжах, піщаних косах берегової смуги або на узбережжях мілководних морських заток. У липні — серпні самка тюленя раз у два роки народжує лише одне маля.

Основними причинами, що привели до майже повного зникнення цих тюленів на нашій території, є відсутність затишних місць на узбережжі, де тварини розмножуються, а також фізіологічні особливості організму цих звірів (пізнє статеве дозрівання молодих тюленів, якого вони досягають на четвертому році життя; довгий період вагітності, що триває 11 місяців, довгий період годування молоком).

За даними міжнародної Червоної книги, загальна кількість тюленів-монахів на всій земній кулі становить не більш як 500 особин. Тюленя-монаха занесено до Червоної книги України. Він перебуває під суворою охороною, щоб зберегти цього релікта нашої природи.

Способом збереження тюленя-монаха є також реакліматизація. Сприятливими умовами для завезення цього звіра є водні простори навколо острова Зміїного, Тарханкутського й Керченського півостровів.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.