Хто такий лісовий кіт?

23.02.2012 at 23:00

Лісовий кітЛісовий кіт зберігся на Україні в дуже незначній кількості, зрідка зустрічаючись у глухих лісах Полісся та Карпат (у Закарпатській, Львівській та Івано-Франківській областях), але ще в кінці першої половини XX століття мисливці зустрічали диких котів й у дністровських плавнях Одеської області. Зовнішнім виглядом цей типово лісовий звір нагадує свійського кота, але має характерні особливості. Довжина його тіла близько 70 см, маса близько б кг. Голова невелика, округла, короткоморда. Шия вкорочена, вуха невеликі, заокруглені. Тулуб видовжений, гнучкий, мускулистий, кремезної будови.
Міцні кінцівки озброєні довгими, гострими, втяжними кігтями. Короткий, товстий, наче обрубаний хвіст, довжина якого близько 32 см, не звисає, як у свійських котів. З органів чуттів чудово розвинені слух і зір. Лісові коти мають своєрідне забарвлення густого, м’якого волосяного покриву, загальний тон якого іржаво-сірий з жовтуватим відтінком. Уздовж хребта помітні темно-бурі поздовжні смуги. Черево сірувато-вохристе. Кілька чорних кільцевих смуг є й на хвості.

За способом життя лісові коти переважно нічні наземні тварини, хоч у пошуках здобичі можуть спритно лазити по деревах. Удень вони відпочивають у затишному місці й лише під вечір виходять на полювання.

Основна їжа лісових котів — різні мишовидні гризуни (лісові миші, по лівки), вовчки, які легко стають їхньою здобиччю. Іноді вони нападають на телят, козуль, зайченят, підстерігаючи їх у засідках або підкрадаючись.

У місцевостях, де поля заходять у лісові масиви, коти виходять полювати й на сільськогосподарські угіддя, де, крім дрібних гризунів, виловлюють хом’яків, ховрахів. У плавнях вони живляться водяними полівками.

Від лісових котів дуже терплять птахи, які гніздяться на землі. Вони руйнують їхні гнізда і поїдають яйця та пташенят.

Кубла для виведення малят лісові коти влаштовують у гущавині чагарників, між корінням, у дуплах дерев, між каміннями, або в покинутій норі борсука. Вистеляють їх сухою травою й листям.

У квітні або першій половині травня самка після 9-тижневої вагітності народжує четверо — п’ятеро сліпих кошенят, які досить швидко (через десять днів після народження) прозрівають. Ще через деякий час вони вже добре тримаються на ногах, починають виявляти дику вдачу й злобність.

Винищуючи велику кількість мишовидних гризунів — шкідників лісового і сільського господарств, лісові коти приносять значну користь.

Водночас, знищуючи багато комахоїдних і мисливських птахів та їхніх пташенят і зайченят, вони вважаються шкідливими тваринами нашої фауни. Але в зв’язку з тим, що ці звірі в наш час дуже нечисленні і в Україні навіть зникають, шкода від них господарству людини невелика. Тому лісові коти як рідкісна пам’ятка нашої давньої фауни охороняються законом. Лісового кота занесено в Червону книгу України.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.