Щоб трапилось, якщо б не було комах?

06.05.2011 at 16:18

А справді — чи не позбутися нам комах? Щоправда, ми залишимося без бджіл, у нас не буде меду. Та мед — не хліб, можна обійтись й без нього. Зникнуть ще якісь комахи, яких ми вважаємо потрібними. Але ж зникнуть тоді й проблеми, пов’язані з комахами!

Та річ не в меді. Як з’ясували нещодавно вчені, користь, яку приносять бджоли, даючи мед і віск, у 50 разів менша за ту, яку вони приносять іншою своєю діяльністю. Більшість рослин не зможе існувати, якщо не даватиме насіння: без нього не продовжуватиметься рід. А насіння у рослин з’явиться тільки тоді, коли відбудеться запилення, тобто пилок з однієї квітки потрапить до іншої. Більшість рослин запилюється комахами, і одним з найактивніших обпилювачів визнано бджолу.

Від комах-обпилювачів залежить і врожай. Якщо їх мало — збитки можуть бути дуже великими.

Комахи, якщо не враховувати шакалів, гієн та деяких птахів-стерв’ятників, єдині санітари на нашій планеті — вони відкладають яйця на трупах тварин, і личинки, що з’являються, швидко знищують їх.

Якби не було комах, мертві дерева й трави лишилися б недоторканими і врешті-решт поховали б під собою всю землю.

Та й тварин стало б на землі значно менше, якби не було комах — вони б померли від голоду. Бо риби, жаби, ящірки, тритони, птахи, борсуки, ведмеді та інші їдять цих самих комах.

Але й це не все — комахам належить велика роль в утворенні ґрунту й майже вирішальна — в його перетворенні. Багато комах або їх личинок постійно живуть у землі, багато часто пересуваються там і цим вони розпушують ґрунт. А це, виявляється, має величезне значення: до ґрунту надходить повітря, вода, або, навпаки, — виходять залишки вологи, а головне — він постійно збагачується. Важко навіть повірити, що деякі комахи, так сколупують ґрунт своїми ходами й затягують туди різних комах та частки рослин, що подекуди майже заново створюють родючий шар. Ще треба сказати, що ґрунт оберігається рослинами — вони зміцнюють його корінням, перешкоджають воді й вітрам руйнувати його. А рослини існують переважно завдяки комахам-обпилювачам. Ці ж рослини — джерело кисню, без якого вже давно припинилося б життя на землі. І знову — комахи!