Де живе бонобо?

12.12.2011 at 16:16

бонобоУ 1929 році зоолог Е. Шварц, вивчаючи в одному з бельгійських музеїв скелети мавп, які жили в Конго, виявив кілька дрібних мавпячих кісток. Він вирішив, що це — новий вид шимпанзе і за кістками (в зоології такі методи не поодинокі) описав новий його вид. І Шварц не помилився: невдовзі вчені змогли ознайомитися з живими шимпанзе-карликами. Але вивчити їх як слід не встигли — почалася друга світова війна, і, зрозуміло, було не до мавп.

Тому, мабуть, мало хто знав, що неподалік від Мюнхена, у зоопарку невеликого містечка Халлабруннера, живуть дивовижні мавпочки, які і значно менші від звичайних шимпанзе і характер у них зовсім інший — ці мавпочки були миролюбні, товариські й поводилися зовсім не так, як звичайні шимпанзе. Ці мавпочки загинули під час нальоту на місто англійської авіації. Загинули не від бомб, а від страху. Вони були несміливі, полохливі, й, можливо, причина їхньої загибелі полягала у більш тонкій нервовій системі, в особливій, відмінній від інших мавп, психіці?
Тоді, під час війни, це нікого не цікавило. Та через десять років — у 1954-му — двоє німецьких вчених опублікували дуже цікаву працю.
Досі вважалося, що існують три людиноподібні мавпи: шимпанзе, орангутан і горила. Німецькі вчені довели, що існує й четверта, карликовий шимпанзе, або бонобо — так називають її в Конго, де вона живе. Правда, не всі вчені погоджуються, що відкритий новий вид мавпи, — вони припускають, що бонобо — різновид людиноподібної мавпи, близької до горили. Однак багато хто впевнений, що в родині людиноподібних мавп з’явився новий член.
Людина, як підрахував англійський зоолог Артур Кейф, має 1065 анатомічних ознак. З них 312 властиві тільки їй одній, а 369 ознак спільні з шимпанзе. З горилою спільних — 385, з орангутаном — 354, з іншими мавпами — лише 113.
Іще не визначено, скільки спільних ознак у людини і бонобо, але, безперечно, більше, ніж у інших людиноподібних. До того ж за будовою черепа бонобо ближче до людини, ніж інші мавпи. У бонобо — єдиної з усіх відомих нині тварин — червонясті губи (звичайно в усіх тварин вони чорні), при ходьбі вона, на відміну від інших мавп, випрямляє ноги в колінах, як це робить людина.
Отже, хто б не був бонобо, його відкриття — визначне явище в зоології.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.