Яка зараз існує найбільша наземна тварина?

13.11.2011 at 09:34

З сучасних наземних тварин найбільшими є слони, зокрема африканський, висота якого сягає майже 4 м, довжина — до 8 м (з витягнутим хоботом і хвостом, на які припадає до 3,5 м) і середньою масою самців до 5 т (старі самці інколи важать до 7 т). Бивні крупних африканських слонів важать 100 кг і більше (рекордна вага — 250 кг; слон з такими бивнями добутий у районі гори Кіліманджаро в 1898 p.). Найдовші бивні були в слона з Північної Родезії: кожен з них сягав 410 см. Середня довжина бивнів набагато менша, а у самок бивні зовсім невеликі.

Незважаючи на розмір, слони рухливі й спритні, швидко пересуваються у заростях джунглів, легко підіймаються кам’янистими урвищами. Щоб прохарчуватись, слону потрібно близько 100 кг їжі на добу. А їсть він траву, листя, пагони й гілки кущів та дерев. А ще потрібно 100 — 150 л води.
Індійські слони менші за африканських. Найбільші самці важать близько 5 т, висота у плечах — 2,5-3 м. Бивні бувають тільки у самців (та й то не в усіх), а в самок їх зовсім немає; найбільша довжина бивнів — 1,5 м, вага 20 — 25 кг.
Не поступалися за розміром сучасним слонам і викопні слони — мамонти. Так, у 1901 році на річці Березовка було знайдено мамонта. Цей березовський мамонт мав висоту 2,8 м, довжину тіла — 4,05 м, довжину бивнів — 2 -2,5 м з вагою від 100 до 125 кг.
Бивні мамонтів були довші й більш загнуті, вуха набагато менші, усе тіло, зокрема хобот, вкриті густою рудою шерстю. У межах кожного типу, класу, ряду, іноді родини і навіть роду є тварини, які відзначаються гігантськими розмірами. Так, гігантами серед найпростіших вважаються деякі форамініфери, черепашки, які мають 5 — 6 см у діаметрі.
Полярна медуза ціанея з зонтиком діаметром до 2 м, а щупальцями довжиною до 20 – 30 м, є гігантом не тільки серед кишечнопорожнинних, а однією з найкрупніших тварин взагалі. Забарвлення цієї медузи дуже красиве: зонтик жовтий з темно-червоними краями, а щупальці — блідо-рожеві. Опіки ціанеї дуже болючі, а для дрібних тварин — згубні.
З червів-паразитів гігантом вважається бичачий солітер, що в дорослому стані паразитує в кишечнику людини, сягає подекуди 10 м.
Ракоподібні — єдиний клас членистоногих, де зустрічаються такі велетні, як краби, омари, лангусти. Найбільшими є деякі краби, зокрема японські — довжина ніг сягає до 1 м, а відстань між кінцями середніх ніг — до 3 м. Для порівняння найменші краби — хаплокарціоніси — мають розміри — самки — 5-6 мм, самці — 1-2 мм.
Найкрупніші павуки — це тарантули, їх розмір — до 3,5 см завдовжки.
Найбільшою рибою на Землі є китова акула. У середньому її довжина становить 15 — 17 м, а вага — понад 30 т. На відміну від інших видів акул, китова — не хижак; вона живиться, подібно до беззубих китів, дрібними тваринами, головним чином рачками.