Що таке «Червона книга»?

25.09.2011 at 19:58

Червона книга«Червона книга» — це кілька товстих томів, і червоний колір їхніх палітурок немовби попереджає: «Стійте! Вживіть термінових заходів!». Він попереджає про небезпеку, яка нависла над 600 видами тварин, у тому числі майже над 300 видами ссавців.

«Червона книга» складається з п’яти частин, або точніше — тварини, занесені в цю книгу, розбиті на п’ять категорій.
До першої категорії належать види, які зникають. Цих тварин лишилося на землі дуже мало, і врятувати їх можна, тільки вживши якихось термінових і екстраординарних заходів.

Другу категорію складають особини видів, кількість яких скорочується. Вона ще не наблизилася до фатальної риски, однак з різних причин швидко скорочується. І щоб тварини ці не зникли зовсім, також потрібні рішучі заходи.
Третя категорія — тварини, які взагалі рідко зустрічаються (мають природну низьку чисельність або мешкають на обмежених територіях). Звичайно, вони також підлягають суворій охороні.

Четверту категорію складають так звані невизначені види, тобто тварини, про яких ми маємо мало відомостей (очевидно, тому, що їх узагалі мало або вони рідкісні, а тому також можуть зникнути).
Категорія п’ята — ті тварини, які були на грані повного зникнення, але тепер урятовані людиною, і їм не загрожує загибель.
Аркуші в книзі можуть мінятися. Наприклад, із другої категорії тварини можуть бути переведені до першої — це свідчить, що становище різко погіршало. Або навпаки, — з першої, другої або третьої можуть бути переведені до п’ятої — отже, тваринам перестала загрожувати небезпека. Людина врятувала їх.

Однак у своїй благородній діяльності люди стикаються з величезними й, здавалося б, нездоланними труднощами. Справді, людина будує й розширює міста, споруджує аеродроми, прокладає дороги, газопроводи. Вона не може жити без деревини, без кам’яного вугілля і нафти, не може обійтися й без багато дечого. А це означає наступ на дику природу.
Людина не може не розорювати земель і не осушувати боліт. І це — натиск на дику природу взагалі й наступ на диких тварин зокрема. Менше й менше лишається місць, де можуть жити звірі. Менше й менше дістається їм тиші і спокою. І навіть туризм серйозно впливає на багатьох тварин та їхню кількість. У науці з’явився навіть спеціальний термін: «фактор неспокою». Але чи є вихід? Виявляється, є і не один По-перше, чимало тварин мають так звану пластичну форму поведінки, тобто призвичаються до нових умов існування, до присутності людини, до її господарської діяльності. Досить, наприклад, назвати лисиць, які у нас чудово вживаються поряд з людиною. По-друге, на Землі все-таки збереглося чимало місць, де тварини можуть існувати, не заважаючи людині. І якщо вона не знищуватиме їх (не тільки безпосередньо, а й із багатьох побічних причин) — зникне небезпека втрати цього виду. І навіть дуже можливо, що врятовані тварини відіграватимуть помітну роль в економічному житті країни.

Ми будемо вдячні за залишений Вами коментар про данну статтю, а також за реТвіт своїм друзям.