Який птах найбільший, а який найменший?

09.05.2011 at 17:44

Птахи дуже відрізняються один від одного розмірами й будовою тіла. Справжній гігант серед птахів — африканський страус. Важить він від 50 до 90 кілограмів. Літати, певна річ, йому важко, зате як прудко він бігає — його швидкість дорівнює часом 70 кілометрам за годину! Живиться цей могутній мешканець саван рослинною і тваринною їжею.

Найменший представник пташиного світу — карликовий колібрі. 1,5-2 грами важить ця пташка. Трохи важче за джмеля! Але є види й крупніші — їхні представники важать аж 4-5 грамів. Бігати, як страуси, вони не вміють, та й ходити їм важкувато. Цілий день вони літають, без перепочинку працюючи крильцями. Живляться здебільшого нектаром і пилком квітів, яких так багато у тропічних лісах, деякі — комахами, павучками.

У нашій країні найдрібніші пташки — жовтоголовий та червоноголовий королики. Вони, звичайно, більші за колібрі, але все одно — крихітки. І в цьому їхня перевага. Королики збирають комах і їхні яйця там, де інші пташки не можуть: на тонесеньких гілочках ялини чи сосни. Тут і гніздечко своє, схоже на кульку, ховають.

Серед птахів, які колись жили були справжні гіганти. Так, новозеландський страус мао, який жив п’ятсот років тому, важив 300 кілограмів. І серед птахів, що живуть нині, чимало великих: страус: зріст — 2,7 м, вага — 90 кг; ему: зріст — 1,7 м, вага — 55 кг; нанду: зріст — 1,5 м, вага — 50 кг; пінгвін: зріст — 1,2 м, вага — 45 кг.

Якщо порівняти цих птахів із ссавцями, то побачимо, що навіть найбільші з них поступаються і вагою, і зростом. Так африканський слон має 4 метри заввишки і важить 7,5 т, синій кит має довжину 33 м і вагу 150 т;

По-різному пристосовуються птахи до умов середовища. Навіть ті з них, їжа яких, здавалося б, однакова, примудряються добувати її по-своєму.

Хто не знає стрижів і ластівок. Цілий день мигтять вони у повітрі, на льоту хапаючи роззявленим дзьобом, схожим на сачок, різних комах. Майже так само полює присмерковий птах — дрімлюга, тільки сачок в нього замашніший, отже, й здобич багатша — тут і нічні метелики, і жуки.

Цікаво, що майже всі птахи швидко не тільки літають, а й бігають. Так, земляна зозуля, фазан бігають зі швидкістью 34 — 35 км/год, а спорстсмени-спринтери розвивають швидкість до 36 км/год, марафонці — до 20 км/год. А ми з вами зможемо наздогнати тільки курку, яка бігає з швидкістью 14 км/год.