Чому треба берегти змій?

09.05.2011 at 17:35

У переважній більшості змії — корисні тварини. Шкідливими можна вважати деякі види, які живляться рибою, деревних і наземних змій, котрі поїдають корисних птахів і їх яйця, та деяких отруйних, якщо вони дуже поширені й часто кусають людей та домашніх тварин.

Деяку шкоду рибним господарствам може заподіяти водяний вуж, який може поїдати мальків. Значної шкоди завдають змії, винищуючи таких корисних плазунів, як ящірки. А ящірки входять в харчовий раціон дуже багатьох змій. Проте ця вся шкода набагато перекривається тією користю, яку приносять змії, винищуючи величезну кількість гризунів.

З красивих шкір змій виготовляють взуття, сумки та інші галантерейні вироби. Так на примхи моди винищуються особливо пітони й удави.

Багато шкоди від отруйних змій, особливо там, де їх велика кількість. Але не треба забувати, що отрута є цінною сировиною для виготовлення різних ліків.

З метою одержання отрути в багатьох країнах створено змієрозплідники — серпентарії. Найстарішим серпентарієм, заснованим у 1899 р., є Бутан-тан у місті Сан-Паулу (Бразілія). Тепер це найбільший і найвідоміший змієрозплідник, в який щороку надходять до 20 тисяч найотруйніших змій Бразілії. Утримуються змії у відкритих вольєрах, де їх можуть оглядати численні туристи, і в спеціальних приміщеннях, в яких створені для кожного виду сприятливі, відповідні природним, умови. У Бутантані не тільки виготов­ляють протизміїну сироватку, а й здійснюють велику дослідну роботу по одержанню з отрути різних лікувальних препаратів.

Щоб взяти в змії отруту, її тримають руками за шию і, масуючи отруйні залози, підставляють для укусу стерильний посуд. Одержану отруту висушують, і тоді у вигляді жовтуватих кристалів зсипають в ампули, які запаюють. У темному й прохолодному місці така отрута зберігається понад 25 років. Зараз масують залози вже електроди. Отрута береться в змії один раз на два-три тижні. Дрібні змії за один прийом дають 20 — 40 мг отрути, а великі — до 900 мг і більше.

Лікувальні властивості зміїної отрути відомі здавна. Тому, мабуть, емблемою медицини стала змія, яка обвиває чашу. Цю змію назвали ескулаповою на честь грецького бога лікування Ескулапа.

З зміїної отрути роблять чудові ліки для припинення кровотечі, для лікування бронхіальної астми, роблять мазі, які знімають біль при ревматичних болях, невралгії.