Як довго живуть плазуни?

06.05.2011 at 20:44

Тривалість життя плазунів дуже різноманітна. Саме вони — найбільші довгожителі в усьому світі. Найдовше живуть не тільки серед плазунів, а й серед усіх тварин черепахи й крокодили.

Нещодавно корейські рибалки виловили морську черепаху з табличкою на спинному щиті, на якій був напис: «Цю черепаху випущено на волю на чотирнадцятому році життя монахами з Кон-Чена в період царювання династії Мінів». Оскільки династія Мінів правила з 1368 по 1644 рік, то черепасі, отже, понад 400 років. Після того, як вчені встановили вік рептилії, її відпустили. Невідомо скільки вона ще проживе, але це мабуть, найстаріша черепаха на Землі.

Трохи раніше біля узбережжя Франції було виловлено черепаху вагою 430 кг. її вік визначено в 400 років.

Пітони живуть до 100 років, більшість інших змій — 30 — 40 років, великі ящірки — 20 — 30 років, дрібні — лише 1-2 роки.

Плазуни не такою мірою зв’язані з водою, як земноводні, і досить вибагливі до тепла. Тому якщо в Європі живе лише 64 види плазунів, то тільки на одному острові Калімантан їх 207 видів, а в Індії, Бірмі й Цейлоні — аж 536.

Живуть рептилії в різному середовищі: у воді (морські змії й морські черепахи, прісноводні черепахи, крокодили, деякі ящірки), у болотах (болотяні черепахи й крокодили), під землею (деякі ящірки і змії), у сипучих пісках пустель (ящірки, змії), у степах (змії, ящірки, черепахи), у лісах, на деревах (хамелеони, деревні змії, деревні ящірки), і навіть у горах — іноді на висоті до 5000 м над рівнем моря зустрічаються деякі ящірки.

Кожен вид плазунів, що живе в певних умовах середовища, має відповідні пристосування, які виробились у процесі природного добору і виявляються у його зовнішній будові (розмірах, формі тіла, забарвленні, будові кінцівок, органів чуттів), внутрішній організації, способі життя, поведінці. Такі пристосування дають можливість тваринам захищатись від численних ворогів, переживати несприятливі умови (спеку, посуху, похолодання), добувати їжу.

Як довго живуть плазуни?