Які плазуни найбільші, а які — найменші?

06.05.2011 at 20:40

Розміри плазунів вельми різноманітні: серед них зустрічаються і справжні велетні, і карлики. Найбільшою за довжиною не тільки серед плазунів, а й серед усіх сучасних наземних хребтових є анаконда — водяний удав, що живе в тропічній Америці. Довжина її досягає понад 11м. Однак трапляються такі екземпляри надзвичайно рідко. Велетнем серед неотруйних змій є сітчатий пітон, максимальна довжина якого 10 м.

Є гіганти серед крокодилів, ящірок і черепах. Найбільшими крокодилами є нільські. Деякі з них досягають у довжину 10 м.

Серед ящірок найбільші — варани, зокрема гігантський або комодський, варан. Окремі екземпляри цих хижих ящірок досягають у довжину понад 3 м і важать до 2 ц. Смугастий варан — водолюбна ящірка, що живе в Південно-Східній Азії, — завдовжки до 2,5 м, нільський варан — до 2 м.

Велетнями серед наземних черепах є слонова черепаха, що живе на островах Галапагос, і гігантська з деяких островів Індійського океану. Вага окремих екземплярів цих черепах досягає 200 кг і навіть 400 кг, довжина їх спинного панцира становить 1,5 м. Серед морських черепах бувають ще більші види. Це зелена, або супова, черепаха і шкіряста черепаха. Максимальна довжина першої — 1,4 — 1,5 м, вага — 400 кг, максимальна довжи­на другої — 2-2,5 м, вага — 500 кг.

Найменшими плазунами на Землі є гекони, що належать до ящірок. Зокрема, круглопалі гекони мають довжину 3,5 — 4 см. Американський натураліст Д. Клінджел виявив на острові Інагуа (Багамський архіпелаг) круглопалого гекона такого розміру, що він легко уміщався всередині знятого з пальця персня. Невеликі розміри в європейського листопалого гекона — лише 7 см.

Близькими родичами ящірок є хамелеони. Хамелеон мала брукезія, поширений на острові Нусі-Бе (поблизу Мадагаскару),- один з найменших плазунів у світі. Максимальна довжина дорослих особин цього виду разом з хвостом — 4,5 см.

Пігмеєм серед змій слід вважати сліпунів з роду реутері, що також живуть на острові Нусі-Бе. Довжина їх не перевищує 10 см. Така сама довжина у карликової змії, або каламарі!*, з островів Калімантан і Суматра. З отруйних змій найменша африканська карликова гадюка, що живе у пустелях Калахарі й Наміб. її довжина — ЗО см.

Є карлики й серед черепах. Так, довжина наземних плоских черепах з Південної Африки становить не більше 10-11 см. Дрібними крокодилами можна вважати гладколобих кайманів з Південної Америки, довжина яких не перевищує 1,5 м.